A kdy přišla ke slovu vykrajovátka?
První plechové vykrajovací formy se objevily teprve v 2. polovině 19. století. Provázelo je potírání barevnými bílkovými polevami, přilepování obrázků a balení do staniolu. Perníky se
v té době staly zdobnou pouťovou atrakcí. Mezi tvary se objevovali husaři či rytíři, ale tím nejvděčnějším bylo přeci jen perníkové srdce.
Plechové formičky přinesly ale také nové druhy pečiva z lineckého, čokoládového a jiného těsta, které se dělalo převážně na Vánoce a u příležitosti různých svátků. Rozdělovaly se na dva druhy – formičky miskové a formičky vykrajovací. Oba se dochovaly do dnešní doby
a jsou také našimi hlavními produkty.
První varianta je malou plechovou miskou, do níž se pečivo formuje, či v případě čokolády lije. Obvykle se jednalo o pozinkovaný či pocínovaný plech. Ten se využívá i dnes, i když začíná být stále častěji nahrazován teflonem. Výběr motivů sestával ze zvířat, rostlin, postav i hvězd. A dál už to znáte – oblé dno doplněné o žlábky dotvářející vzhled pečiva. Horní okraj buď s úzkou lištu a nebo ostrý, aby v případě potřeby mohl sloužit také jako vykrajovátko.
Vykrajovátkami se vykrajovaly tvary z vyváleného těsta. Plechový pásek byl na konci spojen švem, nejčastěji letovaným. Spodní hrana byla ostrá a vrchní – pro pohodlí a bezpečí při vykrajování – zaoblená. Dnes tomu není jinak. Naše firma pracuje s odkazem k této několikaleté tradici. Využíváme původních rostlinných, zvířecích i figurálních motivů, stejně jako je doplňuje o modernější tvary.
Chybí některé z nich ve vaší kuchyni? Prozkoumejte náš e-shop!