Přihlásit

Jak zachytit tradici?

Jak zachytit tradici?

Zajímá vás, jak vznikaly fotografie formiček a vykrajovátek na cukroví, se kterými se setkáte na našem webu, Facebooku i Instagramu? Jejich autorem je Filip Zvěřina. Fotograf, pro kterého je tato disciplína životním stylem. Je rodákem z Vysočiny a aktuálně působí z nedalekých Křižánek.

 

Ke spolupráci jsme ho oslovili především díky jeho citu pro zachycení tradičního ducha, který je pro naše výrobky typický. Co k tomu dodává on sám?  

 

„K místní krajině chovám blízký vztah. Rád se sem vracím, mám rád tradice, které jsou pro náš kraj typické, mám slabost a obdiv pro tradiční řemeslo. To všechno pro mne vykrajovátka na perníčky symbolizují a to všechno jsem se snažil ve fotografiích obsáhnout. Nechtěl jsem se poddat aktuálnímu trendu minimalistické produktové fotografie a raději jsem vykrajovátka zasadil do prostředí, které je jim i mně vlastní.”

Filip pro focení vykrajovátek a formiček na pečení cukroví vybral prostředí blízké jeho dětským vzpomínkám. Z velké části také pracoval s kulisami svého domu, který je s historií téměř 400 let ideálním místem pro zachycení české tradice. 

Co se zvyklostí týče, má Filip v oblibě především Vánoce – pečení cukroví, zdobení stromečku, koledy i chození do přírody pro jmelí. Velikonoce už tolik v lásce nemá, na pletení pomlázky se ale pravidelně chystá. Radost má také z Masopustu nebo Tří králů, přestože je neslaví jakožto věřící, obdivuje jejich kouzlo, díky kterému se všední věci stávají trochu nevšedními. Za nejdůležitější, stejně jako my, považuje pocity klidu a štěstí, které jsou s těmito svátky spojené, a líbí se mu, jakým způsobem se dá kterýkoliv národ poznávat skrze jeho zvyky a tradice.

Pokud vás Filipovy fotografie zaujaly a chtěly byste poznat jeho tvorbu blíž, doporučujeme navštívit také jeho autorské webové portfolio